Odlewnie na polskim rynku

Odlewnie to rodzaj zakładów przemysłowych zajmujących się wytwarzaniem odlewów tj. przedmiotów powstających w wyniku zalania formy płynną masą. Ze względu na materiały, z których powstają odlewy wyróżnić można odlewnie staliwa, żeliwa, w tym żeliwa ciągliwego oraz metali nieżelaznych. Znaczna większość odlewni trudni się produkowaniem odlewów dla celów usługowych, pozostałe produkują odlewy artystyczne. Współcześnie istniejące odlewnie artystyczne prowadzą swoją działalność na terenie całego kraju. Oferują: elementy wystroju wnętrz, rzeźby, płaskorzeźby, statuetki, medale, tablice pamiątkowe, patery, popiersia, drzwi spiżowe oraz wiele innych. Firmy trudniące się produkcją odlewów artystycznych wytwarzają zarówno odlewy zaprojektowane przez zatrudnionych grafików, jak i zamówione przez klienta. Propozycja handlowa firm stale się rozszerza i adresowana jest również do państw sąsiadujących z Polską.

Odlewnie usługowe i artystyczne
przemysł
Odlewnie usługowe w przeciwieństwie do artystycznych trudnią się produkcją odlewów dla przemysłu wydobywczego, maszynowego, budowlanego, energetycznego, hutniczego, kolejowego czy cementowego. Przykładami odlewów dla przemysłu maszynowego mogą być koła zębate, koła napędowe, wirniki, obudowy przekładni czy korpusy główne. Oprócz odlewów przeznaczonych dla dużych firm i przedsiębiorstw zakres działalności odlewni obejmuje obróbka na indywidualne zamówienie. Wybrane odlewnie poza standardowymi odlewami wykonywanymi przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii rozszerzają swoją działalność o innowacyjne odlewy, przez co podnoszą swoją konkurencyjność.

Przemysł ciężki do produkcji wykorzystuje żelazo, natomiast lekkie elementy konstrukcyjne wytwarzane są z aluminium. Odlewy aluminiowe są trzykrotnie lżejsze od żelaza, przez co często używane są w branży motoryzacyjnej oraz przemyśle lotniczym i okrętowym. Ich wielkim atutem jest brak podatności na warunki pogodowe oraz łatwość poddawania się spawaniu. Odlewnia aluminium wytwarza odlewy w formach piaskowych, kokilowo-grawitacyjnych, ciśnieniowych. Polskie odlewnie odznaczają się wysoką pozycją na europejskim rynku odlewniczym. Uwzględniając wielkość produkcji, polskie odlewnie, znajdują się w pierwszej dziesiątce wśród krajów Europy. Wprowadzanie najnowocześniejszej technologii oraz oryginalne pomysły sprawiają, że polskie odlewnictwo utrzymuje wysoki poziom produkcji. Jest rozpoznawalne na rynku europejskim i jest konkurencyjne dla zagranicznych firm odlewniczych (opublikował).
13-10-09 15:37:00